Home

Pescuit mreana pe arges

Pescuit--Mreana pe Arges,cu Sorin - YouTub

mreana la baboi pe arges....sorin maestrul.. Pescuit la mreana la feeder. Curentii puternici care intalnesc in calea lor pietre pe substrat sau zone nisipoase sunt un loc ideal pentru mici crustacee. Mreana va fi prezenta in astfel de zone. Fiind un peste dotat cu o musculatura pronuntata, trebuie luat in calcul tipul lansetei de feeder cu mare atentie Unde gasim mreana pe rau - Pescuit la mreana. Mreana este un peste care nu poate fi confund cu nicio alta specie de pesti din apele dulci, fiind intalnita in special in raurile de deal si ses din Europa iar in Romania o gasim pe majoritatea raurilor (Prut, Siret, Jiu, Olt, Argeș, Tisa, Mureș, Cerna) . Cu un corp alungit si acoperit de solzi.

Mreana - trucuri si sfaturi in pescuitul la feeder, 3.5 out of 5 based on 19 ratings. Lucian Fiat am incercat si eu pe Arges. Nu prea ma pricep dar vreau sa invat. Am pescuit cu 2 lansete normale cu bambina si montura cu arc. Am dat cu cateva sute de metri mai sus de barajul de la Ogrezeni . Am prins 2 carasi la 300 de grame, la virmus. Nu am stat mult,aproximativ 2 ore, pe seara in jur de 7. MA intereseaza si pe mine zona Corbii Mari Anul trecut nu am prea dat pe Arges dar inainte l-am batut de multe ori in zona Bolintin. Nu recomand zona pentru ca a fost facuta praf de balastiere si din nefericire in ultimii doi ani a fost destul de mediatizata. In schimb o zona buna unde am dat bine de mreana era aval de Ogrezeni vreo 2-3 km da nu mai stiu ce e in zona

Pescuitul la mreana Curierul Zilei In fiecare saptamana va vom prezenta cate o balta de pescuit din Arges si nu numai, tehnici de pescuit la diverse specii de pesti, nade, momeli si monturi pentru prinderea acestora, retete culinare pe baza de peste si cele mai importante legi in vigoare privind pescuitul sportiv o poza cu echipamentul, stiu ca nu e mreana in carlig, dar cumparativ cu ce se pescuieste de regula la mreana, e un Ultra Light voi cu ce capturi va laudati? ce ziceti daca am face cate un topic de genul asta pt fiecare specie in parte pe care ati pescuit-o? niste topicuri personale, cu info personal testate care au dat rezultate, ca altfel e. La pescuit pe lacul CIUREL, ARGES ,NEAJLOV si alte locuri. Pe ARGES la caras (fratele adminului) Pe ARGES la caras, doi dintr-o lovitura (cercei) Mreana si crap inainte de a fi puse pe gratarel: Pe Arges caras 600grame (tata socru) La pescuit de caras pe Arges (Costica USA

Metodele prin care se poate captura mreana nu sunt foarte multe. Stilul de viață și zona în care trăiește mreana sunt un grad mediu de dificultate pentru orice pescar. Ce este mreana Mreana este un peşte de apă dulce din familia ciprinidelor. Este un peşte bentonic (își trăiește viața pe substrat) în zone nisipoase sau cu piatră Posibilitati de acces la balta de pescuit RAUL ARGES. Din comuna Oiesti pana la limita de judet (comuna Patroaia- judetul Dambovita). Specii existente de pesti : crap, caras, scobar, clean, oblete, biban, mreana, babusca, rosioara. Extras din Regulamentul de pescuit Se practica pescuitul recreativ sportiv pe baza de permis de pescuit si.

Ieri tot pe Arges dar la Bolintin Vale a fost un adevarat spectacol.Desi apa era scazuta si pina am plecat eu tot scadea,am avut parte de scurta la mana.Am pescuit la feeder si cum aruncam cum tragea.O gramada de mrene micute,un clean punctabil si foarte multi porcusori care nu stiu ce patisera de trageau asa de tare desi ei nu depaseau 5cm. Trimis: Sat Jan 12, 2008 12:08 pm Titlul subiectului: Pescuitul pe Neajlov, Arges, Sabar, Ciorogarla. Va rog sa impartasiti locuri, metode de pescuit, specii de pesti ce pot fi gasite aici. Aceste rauri situate in imediata apropiere a Bucurestiului, inca mai sunt niste oaze de relaxare si care in anumite situatii pot asigura un pescuit de.

La mreana - Cum pescuim acest peste ? - Blog TotalFishin

Mreana. 1,515 Views. Este o vara frumoasa cu temperatura potrivita numai buna pentru un pescuit cu varga la mreana. Sunt ca mai toata copilaria mea pe raul Arges prin dreptul bodegii Zavoi dand la mreana in stilul la zbor. Dupa o incursiune prin ferma partidului printre caini si paznici am ca recompense saculetul cu viermi luati de la. Are gura tuguiata, prevazuta cu 4 mustati groase doua mai mari pe buza de sus si doua mai mici pe buza de jos, subliniate de un fir rosu. Coada se termina ascutit la capete, departe de aripioarele rosii de pe burta. Mreana poate fi gasita in Tisa, Somes, Crisuri, Tarnave, Jiu, Arges, Olt, Siret, Prut precum si in alte ape din tara Vijelie de mrene. Articol scris de Vijelie in 20 ianuarie 2012. Este iarna, zapada si o temperatura ce nu sare de 1 grad Celsius. Am facut de cu seara o nada combinata Benzar ice mix o jumatate de kilogram amestecata cu un kilogram de Benzar cascaval mreana, clean, scobar. Am bagat 200 de grame de viermisori congelati si cam 100 de grame de. Mreana are un corp relativ mare. Lungimea obisnuita este de 40-60 cm, iar greutatea medie de 0,8-1 kg, intalnim insa adeseori si exemplare cu o lungime de 70-80 cm, a caror greutate atinge 2-4 kg. Exemplarele de 5-6 kg sunt mult mai rare, desi in Dunare s-a prins mreana de 10 si chiar de 12 kg. Comportament In aval se ajunge la ceea ce se vroia portul de pe Arges iar in amonte sunt destule locuri de pescuit. Masina se lasa sus pe dig. Sunt si locuri unde se poate ajunge cu masina. Ideal pentru imbinarea placutului cu utilul. Specii de pesti : caras, oblete, clean, mreana, somn

Mreana. Denumire: Barbus barbus. Denumire populara: brenuta, mreana galbena, umbreana, mreana rosie, merna. Caracteristici principale: Lungime: 40-60 cm rar ajunge la 70-80 cm. Greutate: 0,8-1 kg rar ajunge la 4-5 kg. Denumire: Aspect: Corpul este fusiform si gros. Are capul ascutit, solzi mici si gura este prevazuta cu patru mustati Forum pescuit Pescuit Pe Neajlov crap turism peste. Se instituie măsuri de prohibiție pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv și familial al oricăror specii de pești, crustacee, moluște și alte viețuitoare acvatice vii în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 09 aprilie - 07 iunie inclusiv, iar în apele care constituie frontieră de.

Unde gasim mreana pe rau - Pescuit la mrean

Mreana - Pescuit la feeder pe intelesul tuturo

1. Ieri am ajuns la Giurgiu cu Eugen si am pescuit in mai multe locuri atat pe canalul Ara cat si pe canalul Plantelor. Ziua nu a fost una prea frumoasa iar soarele promis de meteorologi a fost la fel de zgarcit cu noi pe cat au fost si capturile. Pe Ara eu m-am ocupat de niste avati obraznici care din cand in cand atacau la vedere si am reusit sa.
  2. Scobari si mrenute prinse pe Arges, la o partida la care am folosit momitorul de viermi Echipament de pescuit la feeder folosit impreuna cu momitoarele pentru viermi Am observat că mulţi pescari caută lansete picker, light sau medium-light şi scurte pentru a pescui pe râuri şi vă mărturisesc că personal nu le vad sensul ca fiind viermi.
  3. La sase ani pescuiam verdeti pe Bughea, un rau curat, furisat prin umbra arinilor intr-o vale parca neatinsa de om. La 14 ani, ca baiat de Bucuresti ce calarea un Pegas, incepeam cucerirea sudului cu scobarii Ciorogarlei, apoi cu Bragadiru. Un lac cristalin, cu salau, mreana, clean si crap
  4. In tara noastra, zona de habitat a mrenei se extinde pe lungi portiuni ale raurilor Mures, Olt, Somes, Tarnave, Arges, Siret si Prut. Mreana prefera ca loc de trai acele portiuni ale raului in care viteza curentilor este relativ mare, iar albia este alcatuita din pietre si pietris, unde, in adanciturile formate de vartejuri sau la adapostul.
  5. In aval se ajunge la ceea ce se vroia portul de pe Arges iar in amonte sunt destule locuri de pescuit. Masina se lasa sus pe dig. Sunt si locuri unde se poate ajunge cu masina. Ideal pentru imbinarea placutului cu utilul. Specii de pesti : caras, oblete, clean, mreana, somn. Posted by Natural Pebbles Tiles at 1:42 PM
  6. Mreana pe Dunare Majoritatea pescarilor au ca tinta doar speciile de peste care se gasesc si in balti dar trebuie stiut ca in Dunare sau ape curgatoare gasim si alte specii de peste cum ar fi clean, scobar, mreana sau scrumbie in Dunare.Totul este sa va documentati despre modul cum pot fi obtinute astfel de capturi si cum filmul este dupa.

MREANA(Barbus barbus) In diferite regiuni ale tarii acest peste este cunoscut si sub urmatoarele denuniri:barcaci,breana,jama,imbreama,imreana,mireahna,mbreana,mreana balana,mreana rosie,mreana galbena,umbreana etc.Ca repartitie o gasim in toate raurile de deal si de ses :Dunare,Prut,Siret,Jiu,Olt,Arges,Mures,Cerna,Trotus,Tarnave,Somes.Bistrita,etc. formand o zona specifica ei ,cunoscuta sub. La mreana , care este un peste lacom si foarte sportiv , pe rauri unde este des intalnita se foloseste ( cel putin de catre mine ) doua tipuri de monturi . Pe lacuri , unde eu n-am prea intalnit-o ( cazul meu ! ) banuiesc ca alt tip de monturi . Pune intrebarile ceva mai clare sa stim cu ce venim spre tine

Just Another Blog

Forum pescuit Incepator La Pescuitul Pe Arges - Pescuitul

ALTE BALTI DE PESCUIT DIN Arges. Balta este situata la aproximativ 11 km de Pitesti, pe directia de mers Pitesti spre Slatina. Dupa intrarea in localitatea Albota. Balta se afla pe directia de mers Pitesti - Campulung pe partea stanga, in localitatea Clucereasa. Balta s-a format in locul unei Pescuit la feeder pe riul Arges, folosind momitor inchis cu viermi. A se observa struna lunga. am bagat puţină brânză în mix pentru a apela şi Mreana, iar cumătra nu s-a sfiit să mă viziteze pe mal. Am adaugat branza rasa la nada, pentru a atrage scobarii si mrenutele de Arges. Montura de pescuit la feeder in cazul folosirii. Pescuitul in luna Martie. Pe masura dezghetarii apelor, pestii pasnici incep sa se hraneasca din ce in ce mai bine, la fel si rapitorii. Datorita marilor variatii ale temperaturii, directiei si intensitatii vantului, precum si a nivelului, limpezimii si culorii apelor, pentru pescuit sunt inca indicate portiunile insorite si adapostite Va recomand aceste locuri de pescuit pentru anul 2012, nu aveti nevoie decat de permis de pescuit sportiv ANPA si avizul de granita, gasiti aici cam toate informatiile cu privire la locurile de pescuit din zona Oltenita(Ulmeni, Chirnogi, Spantov) localizare, cai de acces si in masura in care voi ajunge la pescuit pe Dunare si ultimile informatii, deoarece Dunarea schimba an de an configuratia. Pescuit la feeder pe riul Arges, folosind momitor inchis cu viermi. A se observa struna viermi opariti. am bagat puţină brânză în mix pentru a apela şi Mreana, iar cumătra nu s-a sfiit să mă viziteze pe mal. Am adaugat branza rasa la nada, pentru a atrage scobarii si mrenutele de Arges

forumul pescarilor la feeder • View topic - Pescuit pe

Mulineta de spinning pentru mreană. Ultimul lucru pe care ți-l dorești este să capturezi o mreană pe o mulinetă mică. Ai mult de mestecat pentru a aduce peştele la mal. Ca și în tehnica de pescuit la feeder, orice centimetru așezat pe tambur este mai important decât credeți Pe Arges distractie si productie la greu de maruntis... fara poze. Numai Daniela a prins cu o undita de 4m 48 pesti in 4 ore fiind prima oara cand a pescuit dupa peste de rau... fara sa mentionez ratarile si scaparile datorita carligului mic si a lipsei de indemanare. Combustibil + momeala = 20 lei Peste cam 2,5kg _____ Eugen Fete Pescuit la feeder pe riul Arges, folosind momitor inchis cu viermi. A se observa struna lunga. am bagat puţină brânză în mix pentru a apela şi Mreana, iar cumătra nu s-a sfiit să mă viziteze pe mal. Am adaugat branza rasa la nada, pentru a atrage scobarii si mrenutele de Arges Postat la: 12 Decembrie 2011. Balta Flamina se afla in judetul Arges, comuna Malureni, sat Bunesti. Balta Flamina nu are o suprafata mare de luciu de apa (aprox. 3 ha.) formata din 3 lacuri unite, dar compenseaza la capitolele densitate si diversitate de peste(16 specii de pesti), curatenie, cazare cu 30 locuri in cabanute foarte cochete,dotate.

Pescuitul la mreana Pitesti Ziare

1. La sfarsitul unei zile de pescuit este imposibil sa nu avem cel putin doi, trei cleni iar uneori si cate o mreana frumoasa. In aval de comuna Floresti una dintre capturi a inregistra o mreana de 1,2 kg . Pentru confratii care indragesc pescuitul la rau, Sabarul le ofera clipe de neuitat intr-un peisaj ascun de civilizatie si de forfota capitalei
  2. Match fishing - Pescuit de mreana pe Tisza. 10:00. Focus pe pescuit Fotbal Liga I: Fc Arges - Uta 02:45. Sport 24 03:00. Wrc - Mid Season Review 04:00. Direct Nba: Phoenix - Milwaukee.
  3. Lacul Bradisor/Valcea. Prezentare: Lacul Bradisor are o suprafata de 230 ha, aflat in judetul Valcea, intre Brezoi si Voineasa pe DN7A. Fauna piscicola este reprezentata de pastrav fantanel si curcubeu , clean , mreana si foarte multi obleti. Lacul este cu taxa de pescuit, aceasta taxa, constituind si permisul pe lac
  4. Articole de pescuit recomandate. Mai ieftin cu 10 %. Lanseta Doiyo Shiroi 2.13m/1-8g. Stoc Magazin. Regular Price. 202,00 LEI. Pret Special. 181,80 LEI
  5. Sunt nascut in loc.Dej jud.Cluj unde am avut ocazia sa pescuiesc de la o varsta frageda cu tatal meu pe aproape toate apele din zona am pescuit in special la sheffild sau match cum ii spune acum dupa care m-am insurat si acum locuiesc in Ploiesti si am pescuit in foarte multe locuri de aici si cand zic asta ma refer la crap si lacuri cu taxa.

Apele sunt populate de pastravi, mreana, crap, caras. O specie endemica deosebit de interesanta este Romanichtys Valsanicola, intalnit numai intr-o mica portiune a Raului Arges si Valsan. Pe lacurile de acumulare apar in numar mare pasari de balta, cum ar fi rata salbatica, gasca cenusie, barza. Resurse naturale Am trecut si la alt fir, pana acum folosind pentru feeder fire de la Garbolino si ma declar multumit...l-am folosit pe Arges saptamana trecuta la un pescuit ilegal in pandemie, si s-a comportat ok...am luat 12-14 mrene(nu mari, 200-400 gr), dar nu ma pot plange...nu am avut agaturi sau vreo mreana spre 1.5 kg ca sa vad cum se comporta si cand e mai puternic tensionat..

Aici găsești peste 500 Bălți de Pescuit din România, informații de acces, contact și imagini. Este posibil să fie nevoie să te înregistrezi înainte de a putea folosi toate funcțiile forumului (poți răspunde la subiecte fără înregistrare): accesează linkul de înregistrare de mai sus pentru a continua. Pentru a putea vedea mesajele, selectează forumul pe care vrei să-l. Rezultate pentru Pescuit sportiv în Piteşti ; păreri ale clienților ☆, prețuri, ☎ date de contact, , ⌚ programul de lucru cu publicul al firmelor cu sediul în Piteşti care oferă Pescuit sportiv Pescuit Caras 4 stele, balti de pescuit Caras 4 stele. Postat la: 18 Ianuarie 2012. Este o balta de pescuit foarte buna pentru crap, dar nu numai, se poate pescui si la stiuca, balta avand destul de multa Fotbal Liga I: Universitatea Craiova - Fc Arges 07:00. Una cu natura Focus pe pescuit - Rezultatele unui pescuit de durată. 18:30. Match fishing - Pescuit de mreana pe Tisza. 19:00. Studiu de caz la Spinning.

pescuitul la mreana - monturi;tehnici - 4x4adventure

La clean pe rau nimeni nu l intrece cand se duce cu bologneza. Doar el stie sa scoata clean de 45 cm cu fir de 0.08. De la el am învățat pescuitul. Lucruile de bază, fara de care nu poti deveni Pescar. Cu el avut crle mai multe bucurii la pescuit si îi sunt dator că mi a oferit sansa sa cunosc pescuitul Filme, Poze la pescuit. Acest thread se adreseaza celor care merg la peste si prind , o galerie foto-video, a noastra! Va rog, comentati doar la pozele/filmuletele pe care le atasati! Ex: locatie balta, rau etc, nada si momeala folosita, taxa de acces (daca este cazul) si tot ce tine de detalii. Va multumesc In 2019, pe Arges, in zona localitatii Clatesti, in repetate randuri , politia de frontiera mi-a cerut permisul de pescuit. Le-am dat permidul ANPA, dar ei voiau doar permisul de la AJVPS Calarasi. I-am intrebat daca fac munca voluntara pentru AJVPS si mi-au raspuns ca asa sunt ordinele Idella.Org. In acest articol va vom prezenta cativa din pestii pe care-i putem gasi in apele naturale din apropierea noastra. Sper ca va fi folositor in determinarea tipului de peste pe care l-ati prins in salbaticie. Acest material a fost realizat de catre Prof. Lucian Pârvulescu, Universitatea de Vest Timisoara

La pescuit pe lacul CIUREL, ARGES ,NEAJLOV si alte locuri

1. Pescar Club 21. Pasiunea pentru pescuit recreativ-sportiv şi natură. Skip to conten
  2. Plaja pe malul raului Arges. Tot in judetul Giurgiu, dar mult mai aproape de Bucuresti, pe malul raului Arges vei gasi numeroase zone unde poti face plaja. Plaja de pe raul Arges este destul de lunga, astfel ca vei avea spatiu suficient si nu te vei intalni cu alti turisti. Nisipul de pe plaja este fin, iar apa este calda
  3. Un vierme poate fi prins. Sângele unui vierme marin, folosit ca tratament pentru Covid în Franţa. Deparazitarea la câini. Când, cum și cu ce se face deparazitarea externă și cea internă Alţii nici nu s-au obosit, considerând că vor cheltui sume mari de bani pentru o partidă efectuată cu acest tip de momitor, ceea ce este în mare măsură un vierme poate fi prins concepţie falsă
  4. (amplasare generala, rute de acces, calitatea drumului, alte informatii utile ) La km 72 pe autostrada Bucuresti-Pitesti, se face dreapta, apoi se merge 5 km la podul peste Arges Specii existente Caras, crap, biban Momeli recomandate Mamaliga Nr. maxim kg nu stiu Nr. lansete nu stiu Pescuit noaptea Nu sti
  5. Mreana. Mreana (Barbus barbus) Corpul este fusiform, capul ascutit, gura dispusa in jos si buzele groase, avand patru mustati groase galbui. Solzii mrenei sunt mici. Are culoarea verde-bruna pe spate si pe cap, flancurile fiind galbene aurii,iar pe burta fiind alba. Corpul este presarat cu puncte mici, negre
  6. Mreana va reactiona foarte bine la nada aromatizata, viermisori sau porumb, precum si la momelile pe baza, sau cu aroma de branza. Pastravul, un peste ce se regaseste majoritar in zona lacurilor montane poate fi prins in carlig daca il ademenim cu momeala vie: libelule, rame rosii, larve si viermi, iar ca nada artificiala putem folosi lingurite.

De aceea, atunci cand pescarii au nevoie de o captura mai mare si folosesc, de exemplu, plasa profesionala de pescuit de la Romnets, trebuie sa aiba grija sa sorteze captura in functie de aceste criterii. Plus altele, care depind de la specie la specie Pescuit pe Dunăre la coada vacii Partea a2-a; Pescuit pe Dunăre la coada vacii sfârșitul Cu trenul la pescuit ca odinioară; Ne naștem direct pescari sau nu? Amintiri la pescuit pe Olt cu tata și prietenii; Pescuit la știuci cu surprize; Rețetă cocoloș de mămăligă pt pescuit la caras - ÎN MEMORIA LUI JORJ GIGI 17. Pescuit prezinta tehnici de pescuit, sfaturi pentru cei pasionati de pescuit, trucuri pentru pescuit, pescuitul de la A la Z, secrete pentru pescari amatori, unelte necesare pescarului amator si sportiv, specii de pesti, momeli si nade utile pescuitului

Pescaresc.ro este portalul unde puteti gasi informatii din domeniul Pescuit in Romania.. Va punem in contact cu cate o Balta cu peste, Pescarie, Magazin de Pescuit, Crescatorie de peste, Pastravarie si Cazare din majoritatea oraselor unde avem colaborari Lanseta Stil Match Baracuda Combat Pentru Rau Crap Mreana Arges Mures. Pescuit » Undite, lansete 154 lei. Bucuresti, Sectorul 4 4 iun. Set 4 Lansete Hakuyo MTX 8 New Concept 3.9 Metri din 2 Editie Noua Prin clic pe butonul Inregistreaza-te, accept Termenii de utilizare Carligele Owner din gama 50702 YAMAME sunt carcaterizate de tija medie ca lungime, varful de intepare drept, usor alungit, sarma de otel puternica, legatura pe paleta si curbura patratoasa. Culoarea BLUE - ALBASTRU ce ofera multiple posibilitati de mascare pe substrat (mai ales pe rauri, canale si alte tipuri de ape curgatoare) le pozitioneaza in topul optiunilor privind partidele de pescuit. Pescuit la feeder pe Dunare - Cozia, Mehedinti / Danube feeder fishing Published: September 04, 2014 Length: 27:44 min Rating: 3 of 5 Author: Naluci artificiale Pescuit Pescuit la feeder la mreana si scobar pe Dunare

Mulineta DAM Quick Pro FD este un ready to use pe 1 rulment si echipata cu fir. Tamburul este din grafit iar corpul si rotorul ABS grafit. Este dotata cu sistem antivibratie (Anti Vibro System) si sistem de franare fata micrometric. Caracteristici generale Specie peste stiuca,salau,biban,clean,vaduvita,pastrav,lipan,lostrita,caras,lin,babusca,platica,rosioara,mreana,scobar. Stil pescuit. Mreana (Barbus barbus), face parte din familia Ciprinide. Mai este cunoscut ca barcaci, breana, mireahna. Traieste in raurile mari si mici Prut, Siret, Somes, Jiu, Arges, Olt, Mures, Cerna, Trotus, Tarvane, Somes, Bistrita, Crisuri, Dunare. Lungime intre 40 - 60 cm. Greutate intre 0,8 kg - 1 kg dar ajunge si pana la 2 - 4 kg Stateam numai la pescuit pe dig sau pe unul din cele doua lacuri din statiunea Neptun. Dupa, a urmat pescuitul pe raul Arges in vacantele de vara petrecute la bunici. Fugeam de acasa si petreceam ore intregi pe malul Argesului. Prindeam biban, caras, mreana si mai rar clean. In 2005 am inceput sa practic carpfishingul ajutat de Andrei Vladeanu

Pescuitul sportiv la mreană Curierul zile

1. im 3 cutii. Transport suportat de cumparator!!! In Bucuresti ne putem intalni la Auchan Vitan. Cantitatea
  2. Pe Arges cu atat mai mult n-ai sa o poti folosi ca feeder. Presupun ca ai in vedere pescuitul la scobar si mreana care au muscatura mai fina decat carasul pe lac, deci si semnalizarea la varf va fi mai greu vizibila
  3. Mreana. Printre cunoscutele specii de pesti ce pot fi pescuite in Romania se gaseste si Mreana. Aceasta este specifica raurilor mari si mici, insa se gaseste si in Dunare. Cu un corp fusiform si patru mustati groase, mreana are culoarea verde bruna pe cap si pe spate, iar burta este alba. Corpul sau este presarat cu mici puncte negre
  4. Dorsala este cenusiu-verzuie sau bruna, batand in roscat, iar ventrala este alb-galbuie. In spatele dorsalei se vad 2-3 pete negricioase, evidente, in timp ce pe laturile pestelui se disting 7-10 pete mari, rotunde
  5. Atasarea pe carlig este foarte simpla necesita numai putina atentie. Se imping 2,3 astfel de bucatele pe carlig prin mijloc si se lasa varful carligului expus. Foarte important este sa pescuiti cam 10 cm peste adancimea normala a apei. Momeala si carligul trebuiesc mentinute statice. De aceea inainte de partida de pescuit se sondeaza adancimea
  6. Am mai iesit pe Mures de cateva ori, fara rezultate (singurul peste prins pe Mures a fost o mreana trecuta de kil, la shad alb-sidef. Shadul era in gura mustacioasei, deci a fost pe bune). Iar la ora actuala ies cam de 2-3 ori pe an, in prohibitie, la o balta mica si particulara, cu mare densitate de crap si caras

Balta pescuit Raul Arges - Arge

Abia la a treia iesire am reusit sa prind primul peste pe 2013. Un strapazan la kilogram, pe Arges. Pe 12 ianuarie imi vizam permisul si ieseam la mreana/scobar pe Tarnava. In februarie imi incercam norocul pe Neajlov. A mai fost si o iesire de incalzire pe o balastiera, la stiuca 5. la gura de varsare in Dunare a raurilor Siret, Ialomita, Arges, Olt si Jiu, pe o distanta de 1 km de ambele parti ale gurilor si pe cursul acestor rauri pe o distanta de 10 km de la confluenta, in perioada de la 1 martie pana la 1 iulie Este o vara frumoasa cu temperatura potrivita numai buna pentru un pescuit cu varga la mreana. Sunt ca mai toata copilaria mea pe raul Arges prin dreptul bodegii Zavoi dand la mreana in stilul la zbor Clubul Curtea de Arges este format din 150 vanatori si 350 pescari care activeaza pe 3 fonduri coinegetice 6 Valea... 44.85734799999999,24.88173 Clubul Pitesti Ajvps Arges Pe scurt - lansetă Okuma, fir 0,20, cârlig numarul 2. Asta e în revistele de pescuit. Eu eram dotat cu un băţ de salcam pe care prinsesem cu bandă izolatoare tigaia rusească (puternică dar cu un mare cusur cârâia de speria peştii pe o rază de un kilometru) iar firul era gros cât lanţul unui manelist actual

Tot pe spate se disting 22-28 puncte negricioase sau maronii inchise, dispuse in dungi longitudinale. Si pe partile laterale se observa cate doua randuri de asemenea puncte, in total, zvarluga este deci impodobita cu 5 siruri de puncte intunecate, in jurul carora se mai vad si alte puncte mici Pescuit in zona Comana La numai 30 de kilometri de Bucuresti, spre Giurgiu, e Delta Neajlovului. Oricate oficialitati se preumbla pe aici, drumul tot prost ramane, cu gropi pana la brau, pe care le ocolesti prin lanul de grau.Neajlovul se lateste la Comana si face o balta superba, cu crap, caras si stiuca.peste tot, un stuf sanatos si inalt de. Partea a 2-a cu Puiut la Pescuit.in 2013 !!! Acest site foloseşte cookies! (Arges) Fisiere atasate Mreana pe Jiu prinsa la viermisori Fisiere atasate Nemintind nu trebuie sa-ti aduci aminte nimic! www.pescardejiu.blogspot.com. Raspunde cu citat . 04-06-2013 00:27 #14. Allen Besnovich. Eu, cu nostalgie îmi amintesc că în primăvara anului 1974 împreună cu vărul meu Dan am ieșit la o partidă de pescuit la Dunăre, și am prins un pește de aproximativ 2 kg la râmă albă de pădure, crezând că este un crap . Când am ajuns acasă sa dovedit a fi un frumos caras care ma infestat pe viață cu microbul pescuitului Scris: Dum Iul 19, 2015 10:22 am. Membru din: Vin Iul 01, 2011 7:01 am. Mesaje: 140. am 2 feedere..stau in buc..nu ma mai duc la crap pe batli cu plata..deoarece nu mai pot sa car echimanent..etc.. vreau sa pescuiesc mreana, scobar..caras, clean etc..dar nu stiu unde sa ma duc..adica pe langa bucuresti.. astept sfaturi

Pescuit cu surprize pe Arges - 3xforum

www.Pescar-Sportiv.ro :: Vizualizare subiect - Pescuitul ..

Pe membrana care constituie o auxiliara a operculului la masculii de biban-soare se distinge cate o pata neagra si una rosie. Exemplarele tinere sunt impodobite cu desene asemanatoare cu ale tigrilor, inotatoarele dorsale si caudala sunt cenusii, fond pe care se disting 3-4 siruri formate din puncte mai intunecate. Restul inotatoarelor sunt. Nume Popular - Oblete, Albişoară, Logă, Snetzi Înfãţişare Cu mici excepţii, este prezent aproape în toate apele Europei, iar la noi în ţară este nelipsit din toate apele curgătoare, dar şi din cele stătătoare, iazuri sau heleştee. Peşte de talie mică, are o lungime cuprinsă între 10-15 cm şi o greutate de 20-40 g, femelele.

Mreana - Infopescar

Pentru crap balta belcugatele vand avertizori pescuit vanzari pescuit crap second hand locuri de pescuit in arges ce se poate pregati din somn balta stefanesti locuri de pescuit pe raul timis raci retete jocuri la pescuit cu lanseta ce momeala se foloseste la clean babaita telerman romania pescarie arad iaz vladeni produse pescuit online balta. Dunărița (Cobitis aurata) Este o specie de pește de apă dulce care înoată în Dunăre, la adâncimi mari de peste 18-20 m. La noi în țară apare la Corabia, Cazane, Verna, Calarasi, Oltenita, Arges si Olt. Ca aspect general se aseamănă cum spuneam cu zvârluga (Cobitis Taenia), are corpul alungit si comprimat pe părțile laterale. In primul rand te sfatuiesc sa-ti iei permis (cum intri in curtea de arges intreb 5-6 oameni de unde sa iei permis de pescuit in vidraru si te indruma ei). Peste in mare parte o sa prinzi murgoi, mreana, verdete si mult oblete e foarte gustos, putine oase si e putin mai mare ca hamsiile Deci face parte din supra clasa pestilor ososi, supraordinul acanthopterygii, ordinul peciformes, familia centrarchidae . In Romania se gaseste aproape in toate apele curgatoare, linistite, balti, iazuri, lacuri. Exemplarele obisnuite ating o marime de 12-15 centimetri si o greutate de 600 grame si numai in mod exceptional poate ajunge si la 2. Va asteptam cu 15 camere matrimoniale (pat dublu), restaurant generos pentru servirea meselor cat si pentru evenimente de noapte, bar, internet wi-fi in intreaga incinta, Tv, sala lecturare si divertisment, teren sport, balta de pescuit sportiv populata cu crap oglinda si romanesc, amur, clean,platica,mreana

Pescuit la Mreana - Pescarulamator

1. Satul Salistea, in care este situata Pensiunea Domnitei Sophie este inconjurat de paduri si vai in care sunt raspandite sate si locuinte care pastreaza izul arhaic al locuitorilor din zona montana si submontana.. In paduri pot fi intalnite frecvent toate speciile de vanat mare : urs, mistret, cerb, caprior, capra neagra, lup, ras
  2. Nada si modul de fixare a acesteia pe carlig corespund cu cele descrise la metoda de pescuit a somnului cu plumbul pe fund. Pe timp de vara, daca observam apropierea unei furtuni, putem merge la pescuit de somn, pentru ca aceste momente ofera cele mai mari sanse de a prinde somn, nu numai cu pluta, ci si cu toate celelalte metode de pescuit a.
  3. Puteti prinde practiv orice peste cu aceasta naluca, chiar si cea mai agitata si apreciata specie, cum ar fi mreana. Nu toata lumea stie ca cicadele clasice sunt folosite pe tot parcursul anului si sunt perfecte si in timpul iernii. Iubitorii de pescuit la copca cauta in mod constant tehnici si naluci noi
  4. Coloritul masculilor, este mai intunecat decat al femelelor. Exemplarele cele mai des intalnite in apele noastre au o lungime de 70-75 cm si o greutate de 2-3 kilograme. Mult mai rare sunt cele a caror lungime depaseste 1 m si greutatea de 8-10 kg. Potrivit unor consemnari mai vechi, s-au prins si la noi lostrite lungi de 1,9 m si de 26 kg
Ion Pillat - Pe Arges in sus (1937) - Cumpără

Vijelie de mrene - fishingandhuntingtv

Mreana - Balti De Pescui